Rocket Model

Raketový model týmového výkonu

 • Vaše dotazy k metodě Raketového modelu budování vysocě výkoných týmů
 • 1. Workshop Raketový Model, kterého jsme se účastnil a hlavně využití poznatků v praxi považuji za velmi přínosné. Co se mi však honilo hlavou, je role lídrů. Ustupuje role lídra do pozadí v rámci preference přenesení mnoha kompetencí a odpovědností na členy týmu? Martin Šrámek, ředitel GOLF-CZ

  Vůbec né, spíše naopak. Role opravdových lídrů, kteří nemyslí jen na svoji sebeprezetaci, své bonusy a vystavování se na obdiv je právě ve službě lidem a týmu. Opravdový lídr slouží lidem v týmu, aby mohli dosahovat vynikajících výsledků. Tento postoj je o to důležitější v dnešní době zvyšování konkurence a tlaku na výkon. Hezky to vyjádřil G. Curphy v motu Raketového modelu : Jsou dva druhy lídrů - úspěšní a efektivní. Ti úspěšní budují kariéru, zatím co ti efektivní budují týmy a přinášejí výsledky." Efektivní lídr se více soustředí na tým, na jeho rozvoj a motivaci, na správné a hlavně spravedlivé nastavení kompetencí, odpovědností. Osobně si velmi vážím lidí, kteří jdou právě touto cestou a vůbec to nemusí být lídři týmů nebo manažeři v rolích ředitelů firem. Lídrovství vnímám spíše jako životní postoj než jako roli určenou sociálním systém či firemní hierarchii. A pokud se takový životním postoj spojí s rolí manažera, je to skvělé.
  I. Skalík

 • 2. Kdo vás napadne jako první v roli lídra, který budoval týmy? Jiří Hořčica, zást, šéfredaktora MARKETING & MEDIA

  Po dnešní diskuzi s tchýní cestou z chalupy jsem si vybavil osobnost Alberta Schweizera. Vlastně i proto, že on se „neprosazoval“ jako mnozí mediální mágové tak ho mnozí nebudou znát. Co on dokázal udělat pro lidi a jak dokázal přenášet své vize na ostatní a tvořit nejen týmy, ale celé systémy je neuvěřitelné. Jeho neskutečná vzdělanost a zároveň pokora ke světu s cílem pomáhat je dodnes unikátní inspirací. A ze zcela jiné olasti mne napadá třeba Washingtonský sportovní baron Ted Leonsis, který vlastní tamní Capitals, Wizards (basketbalová NBA), Mystics (ženská basketbalová WNBA) a také Verizon Center. Včera jsem se díval na NHL a v reklamních pauzách četl rozhovory. A právě aktuální názory Teda L. mne z hlediska budování týmů mne zaujaly. Jako by si přečetl základní faktory budování týmů a na základě toho diskutoval s redaktore,. Mj. je to i stejný člověk, který kdysi zapudil J. Jágra a stavěl se do role jediného znalého a taky rozhodoval jen sám. Velmi si cením lidí, kteří dokáží změnit názor ku prospěchu věci – tomto případě ke prospěchu celého týmu a výsledky Washington Capitols v posledních dvou letech jsou jiné než dříve. Uvádím jen část rozhovoru, ale i v této krátké sekvenci lze vnímat složky Raketového modelu – nechme působit odpovědné, podporujme je a stavme týmy: "V této hře se pohybuji už hodně, hodně dlouho. A jsou věci, které vidíte a naučíte se, jak k nim přistupovat. Máte pod sebou generálního manažera, trenéra, asistenty trenéra, hráče. V momentě, když porušíte hierarchii, tak do systému vnesete chaos," řekl podnikatel, který ještě před deseti lety musel mít úplně jiný názor, poněvadž to byl právě on, kdo z americké metropole vypudil Jaromíra Jágra.
  "A upřímně, kdybych hierarchii porušil, tak bych potom měl vyhodit generálního manažera nebo trenéra. Pokud si myslíte, že toho v určitých oblastech víte víc než pověření lidé, pak pro vás nemohou pracovat," uvědomil si poučený sedmapadesátiletý boháč. "Mou rolí je vytvářet v klubu pozitivní atmosféru a být taková roztleskávačka. Snažím se respektovat trenéra, generálního manažera, podavače puků, maséra, celou komunitu."
  Zavedené pořádky v klubu si pochvaluje i generální manažer Capitals Brian MacLellan. "Komunikuji s prezidentem Dickem Patrickem a on to pak posílá nahoru k Tedovi. Řeším věci s Barrym (trenérem Trotzem, pozn. aut.) a on mé poznatky konzultuje se svými asistenty. Každý dělá svou práci a všichni jsme na jedné vlnové délce," pochvaluje si MacLellan.
  Jakkoliv je to zrovna v případě pravoslavného Teda Leonsise nezvyklé, lidé se s postupem času mění.
  I. Skalík

 • 3. Je podle vás složitější prosazovat model směřující k využití efektivní práce týmů ve velkých korporacích nebo v menších firmách? Evžen Mayer, ředitel KCT DATA

  V obou případech je to stejně obtížné, ale důvody jsou odlišní. Zjednodušeně: ve velkých korporacích mnoho klíčových manažerů „musí“ věnovat hodně energie sebeprosazení, zákulisní politice, získávám moci k rozhodování, tím nemůže věnovat všechnu potřebnou energii k budování týmů a dosahování výsledků. Navíc je v těchto systémech obava z okolí a následné nesdílení informací? Co když někdo využije mé informace ke svému prospěchu, atd U „malých“ firem je to často dáno jedinečností osobnosti majitele nebo ředitele. Jsou to skvělí lidé, dokázali toho hodně a vytvořili to v počátku sami. Velmi si vážím těchto lídrů, kteří dokáží postavit společnosti jak je např. Ambiemte, Pietro Filipi, Student Agency, Moravský peněžní ústav Bernard a mnoho dalších. Lídři těchto firem ví nejlépe jak těžké je předat kompetence a odpovědnosti k rozhodování manažerům a týmům a dále přímo nezasahovat do jejich rozhodnutí.
  I. Skalík

Termíny workshopů

 

Připravujeme termíny na 2. pololetí 2017.
Případní zájemci se mohou průběžně hlásit
ZDE

 

The Rocket popis small

 

Aktuální termíny:

 

23. 11. 2017

7. 12. 2017